Protez Tırnak Hakkında Her Şey

Protez tırnak uzun zamandır yapılan bir uygulama olmasına rağmen son yıllarda uygulamanın popülaritesi de oldukça arttı ve ister istemez herkesin aklında bu uygulamaya dair sorular oluştu. Bu yazımızda sizlere protez tırnakla ilgili olarak nasıl uygulandığı, uygulama türleri, çıkarma işleminin nasıl yapıldığı, kimlerin kullanabileceği ve protez tırnak uygulaması öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgileri paylaşacağız.

Protez Tırnak Uygulaması Nedir?

Kişinin kendi tırnağı üzerine bazı koruyucu maddeler kullanılarak yapılan ve doğru bakımla birlikte uzun süre kullanılabilen bir tırnak uygulamasıdır. Genellikle kendi tırnakları zayıf ve kırılgan olan, şekilli tırnaklar ve bakımlı ellere sahip olmak isteyen ve klasik yöntemler için her zaman vakit ayıramayan kişiler tercih etmektedir.

Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce kişinin kendi tırnak yapısının zarar görmemesi için tırnak üzerine koruyucu solüsyonlar uygulanır. Uygulanan bu solüsyon bir yandan tırnağın doğal yapısını korumaya yardımcı olurken bir yandan da üzerine uygulanacak malzemenin de yapışmasını sağlar.  Sonrasında tırnağın uç kısmına protez tırnak eklemesi yapılır. Bu uygulamada kişinin hem el yapısına, hem kullanım alışkanlıklarına hem de zevkine uygun bir şekil seçilmelidir. Tırnak uygulandıktan sonra törpüleme aşamasına geçilerek tırnağın uzunluğu ayarlanır ve şekillendirmesi yapılır. Ek tırnağın dışındaki kısım ise akrilik veya jel ile kaplanır. Bütünlüğün sağlanması için de tırnak yüzeyi düzeltilerek parlatılır.

Kimler Protez Tırnak Kullanabilir?

Zevkine uygun bulan ve kişisel bakımına önem veren herkes protez tırnak uygulaması yaptırabilir elbette. Bunların dışında bazı sağlık problemlerinin çözümüne yönelik de bu uygulama tercih edilebilir. Tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler bu alışkanlıktan kurtulmak için çok çaba sarfeder ancak bu süreçte el ve tırnak yapısına da zarar verir. Tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler bu alışkanlıktan kurtulma sürecinde protez tırnak uygulaması yaptırarak alışkanlığı bırakma sürecini kolaylaştırabilir. Hassas tırnak yapısına sahip kişiler de el ve tırnak bakımı konusunda zorluk yaşarlar. Tırnakların ince yapısı nedeniyle kırılması hem sağlıklı uzayamamasına, hem de günlük rutinde hareketlerinin kısıtlanmasına sebep olur. Protez tırnak uygulaması ile kendi tırnakları üzerine farklı bir katman gelerek kırılmasını önler. Tüm bunlarla birlikte bakımlı bir yapıya sahip olan kadınlar da ellerinin güzel ve özenli görünmesine önem verirler. Ancak elbette günlük yoğunlukta bu görünümün sürekliliğini sağlayacak kadar vakitleri olmayabilir yada herkesin kişisel el becerisi el bakımı yapmaya yeterli gelmeyebilir. Protez tırnak uygulaması uzun ömürlü kullanımı ve bakımlı görünümüyle pek çok kadın tarafından bu sebeplerle tercih edilmektedir.

Kimlere Protez Tırnak Uygulaması Yapılmaz?

Tırnakları yada parmaklarında çeşitli cilt ve deri hastalıkları ile mantar problemi olan kişilerin protez tırnak uygulaması yaptırmaması gerekir. Öncelikle bu rahatsızlıklarla ilgili iyileşme süreci tamamen beklenmelidir. Sonrasında doktorunuza da danışarak uygulama yaptırabilirsiniz.

Yine uygulama şeklinizi ve tırnak uzunluğunuzu belirlerken de günlük hareket alışkanlıklarınıza göre sizi kısıtlamayacak şekilde bir tercihte bulunmalısınız. Ellerinizi çok kullandığınız bir günlük rutininiz var ise hareketlerinizi kısıtlayacak uzunlukta olan uygulamalardan kaçınmalısınız.

Protez Tırnak Kullanım Süresi

Protez tırnak oldukça uzun süreli kullanım imkanı sunduğundan sıkça tercih edilmektedir. Profesyonel ellerde kaliteli malzeme ile uygulanmış olan protez tırnak 3-4 hafta süreyle bozulmadan kullanılabilir. Tabii bu süreç tırnaklarınızın uzama hızı ile de alakalıdır. Tırnaklarınız uzadıkça bakımını yaptırmak adına yine protez tırnak merkezini ziyaret ederek tırnaklarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bu şekilde düzenli bakım sağlayarak ve uzayan tırnakların üst kaplamasını aksatmayarak yaklaşık 6 ay kadar süreyle de kullanabilirsiniz.

Tabii bu süreçte tırnak üzerindeki ojeyi uygun olmayan bir çıkarıcı kullanarak temizlemeye çalışmak yada sert araçlarla tırnakta işlem yapmak gibi durumlar da tırnağınızın kullanım ömrünün kısalmasına neden olur.

Protez Tırnak Kursu hakkında bilgi almak ister misiniz?

Protez Tırnakların Çıkarılması

Protez tırnaklarınız üzerindeki ojeyi değiştirmek istediğinizde aseton bazlı olmayan bir oje çıkarıcı ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Aseton bazlı çıkarıcılar protez tırnak yapısına zarar verdiğinden önerilmez. Ojenizi çıkartarak farklı bir oje uygulayarak yine kullanıma devam edebilirsiniz.

Bakım düzeniniz içerisinde yine tırnaklarınız uzadıkça protez tırnak merkezini de ziyaret ederek uzun süreli kullanım için bakımını yaptırabilirsiniz. Protez tırnakları tamamen çıkarmak istiyorsanız da yine tırnak merkezinde profesyonel ellerde bu işlemi yaptırmanız gerekir. Kendiniz çıkarmaya çalışır, çekerek yada zorlayarak tırnakları çıkarmaya çalışırsanız kendi tırnağınıza zarar verebilir ve uzun süreli iyileşme süreçleriyle uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Nasıl uygulama sırasında gerçek tırnağı korumak için özel solüsyonlar kullanılıyorsa aynı şekilde çıkarırken de gerçek tırnağı koruyacak şekilde özel ürünler kullanılmalı ve profesyonel ellerde bu işlem yapılmalıdır.

Protez Tırnak Eğitimi

Bazı insanlar bu alanda kariyer sahibi olmak için, bazı insanlar da uygulamanın inceliklerini öğrenerek kendilerine uygulama yapmak için çeşitli kurs ve sertifika programlarına katılabilirler. Bu eğitimlere katılımın önceliği genel olarak kendi güzellik merkezini açmak yada bir güzellik merkezinde bu alanda kariyer yapmak olsa da kendileri için uygulama yapmak isteyen insanlar da sıklıkla tercih etmektedir.

Bu eğitimler için kursumuzda profesyonel eğitmenlerimiz tarafından verilen workshop yada kurs programlarına kayıt olabilir ve gerekli eğitim sürecini tamamladıktan sonra dilerseniz kendinize uygulama yapabilir; dilerseniz bu alanda bir kariyer edinebilirsiniz.

Jel Tırnak mı Protez Tırnak mı?

Jel tırnak daha ince malzemeden yapılan, protez tırnağa göre nispeten daha yumuşak, esnek ve kırılgan bir malzemedir. Bu sebeple protez tırnak uygulamasına göre kullanım ömrü daha kısa olacaktır. Ancak protez tırnak konusunda emin olamıyor ve öncesinde bir kullanım denemesi yapmak istiyorsanız da jel tırnak tercih edebilirsiniz.

Protez Tırnak Üzerine Nail Art Yapılabilir mi?

Evet hem de kolaylıkla yapılabilir. Seçeceğiniz uzunluk ve yapıya göre çeşitli nail art uygulamalarını tercih edebilir ve özgün tırnaklarınızı zevkle kullanabilirsiniz.